Tunus-Tekstil ve Konfeksiyon-Sektörel-Ticaret Heyeti

Bakanlığımız tarafından 14-16 Ocak 2018 tarihleri arasında Tunus şehrine yönelik olarak “Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti” düzenlenmiştir.

15 Ocak 2018 tarihinde, heyet programı kapsamında mevcut işbirliği imkânlarının geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki sektörel ilişkilerin güçlendirilmesini teminen, Tunus-Türkiye İşbirliği Forumu gerçekleştirilmiştir. Tunus basınının büyük ilgi gösterdiği forumu müteakip, Tunus Ticaret Bakanı ile Sanayi ve KOBİ Bakanı, T.C. Tunus Büyükelçimizin Başkanlığındaki bir heyeti kabul etmişlerdir. Forum’un ardından ve resmi görüşmeler esnasında tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren 17 firmamız, Tunus’ta yerleşik sektörün önde gelen 65 ithalatçısı ile 200'e yakın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Heyetin son gününde ise, katılımcı firmalarımız pazarı bizzat gezerek yerinde incelemişlerdir.

Ülkemiz, Tunus’un tekstil ve konfeksiyon sektörü için önemli bir tedarikçi olarak dikkat çekmektedir. Tunus’un sektördeki ithalatı incelendiğinde, ülkemizin tekstil sektöründe 3. sırada, konfeksiyon sektöründe ise 5. sırada olduğu görülmektedir. 2016 yılında Tunus’a tekstil sektöründe 183,5 milyon dolar, konfeksiyon sektöründe ise 66,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.

Tanıtım ve organizasyon giderleri ile katılımcı firmalarımızın ulaşım ve konaklama giderleri, %50 oranında Bakanlığımız tarafından desteklenen “Tunus Tekstil ve Konfeksiyon Sektörel Ticaret Heyeti” programı ile Tunus’ta operasyonlarını geliştirmek isteyen imalatçı-ihracatçı firmalarımızın muhatap firmalar ile ticari ilişkiler kurarak ihracat artışı sağlamalarına ve bu pazarda Türk markalarının bilinirliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlanmıştır.

Ekonomi Bakanlığı, önceki yıllarda olduğu üzere, ihracat artışını sürdürebilen ülkemiz ihracatçısını desteklemeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.